През тази седмца Парламентът ще гласува предложението на групата на партия ГЕРБ България да изпрати оръжие за Украйна. Това съдбоностно премерване на силите може да предизвика правителствена и дори парламентарна криза.
Общественото мнение в страната е разделено на две. Голяма група от хората смятат, че като лоялен член на НАТО и на Европейския съюз, България е длъжна да бъде солидарна със съюзниците си и да изпълни общото намерение да се помага с всички средства на страната – жертва на агресия, която изповядва евроатлантическите ценности. Това би било достойно поведение и от морална гледна точка.
Не са никак малко обаче и хората, който се опасяват, че така България може да се превърне в страна в конфликта между Русия и Украйна, с всички произтичащи от това катастрофални последици. Още повече, че, като не е спазвало Минските споразумения, ръководството на Украйна също носи отговорност за избухването на войната.
Гласуването в Парламента изглежда предрешено. „За“ изпращане на оръжие за Украйна ще гласуват представителите на вносителя ГЕРБ, на партиите Продължаваме промяната, Има такъв народ и, почти сигурно, Движението за права и свободи. „Против“ ще бъдат Българската социалистическа партия и партия Възраждане. Съотношението на силите е такова, че с или без гласовите на ДПС, предложението ще мине и Парламентът ще задължи Правителството да изпрати оръжие за Украйна.
Проблемите обаче ще започнат от тук.
Лидерът на социалистите Корнелия Нинова нееднократно категорично декларира, че при това положение партията й ще напусне правителствената коалиция. А ако тя изпълни заканата си, правителството веднага ще падне. Според Конституцията, президентът трябва да даде мандат за съставяне на кабинет отново на партия Продължаваме промяната. Без представителите на БСП, то може да бъде съставено само с помощта на ГЕРБ. След злополучния арест на Бойко Борисов, подобен вариант е малко вероятен. Затова най-логично изглежда да се върви към предсрочни парламентарни избори, подготвяни от служебно правителство под егидата на президента.
Разбира се, съвсем не е изключено социалистите да не изпълнят заканата си да напуснат сегашната коалиция. Те могат да се скрият зад витиевато оправдание, че не правителството, а Парламентът е взел решение да се изпрати оръжие за Украйна и те просто са били длъжни да се подчинят на волята на най-висшия суверен на властта. Така обаче ръководството на партията ще влезе в остър дисонанс с членовете й, повечето от които са категорично против България да воюва с Русия. Това може да предизвика сериозен отлив на симпатизанти и БСП да поеме риска да се превърне в маргинална партия.